• Duyuru ve bilgilendirmeleri Discord sunucumuz konyacraft.com/discord konyacraft.com/discord adresinden takip edebilirsiniz.
  • Forumda tartışma yaratmak, hakaretlerde bulunmak kesinlikle yasaktır!

Bilgilendirme Yönetime Soru Sor!

Kitabın anlatım şekli benim hoşuma gitti.Şuanda 100. sayfalardayım ve pek anlamadığım bir şey olduğunu söyleyemem(kitap toplam 838 sayfa).Kitabın içini ve anlattıklarını istersen özel mesaj yoluyla sana atabilirim.
2-3 sayfa atabilirsen güzel olur, incelerim. Discorddan atarsan daha iyi olur.

Ahmet Gelir'in Toprak Koç'dan farkı yok sadece 1 fotoğrafı yok yıllardır göremedik :D

Eğitim Görevini Ben Üstlendim :')
Egitim de bi tanidik veya bilir kisi cok onemli.
Bana yazilimi iki arkadasim birden ogretmisti, su an onlar sayesinde profesyonel sekilde 3d modelleme ve bir kac yazilim diline iyi sekilde hakimim. Ayrica en zevkli ve eglenebileceginiz yazilim dili lua bana gore :p

Egitim de bi tanidik veya bilir kisi cok onemli.
Bana yazilimi iki arkadasim birden ogretmisti, su an onlar sayesinde profesyonel sekilde 3d modelleme ve bir kac yazilim diline iyi sekilde hakimim. Ayrica en zevkli ve eglenebileceginiz yazilim dili lua bana gore :p
Öğrenme süreciniz kaç ay sürdü?

Luayi 2-3 ay icersinde iyi bir duzeyde ogrenmistim. Sonrasinda diger yazilim dilleri, zaten bi yazilim dilini iyi duzeyde bilirsen diger yazilim dillerinde yabancilik cekmezsin.​
Diyelim herhangi bir yazılım dilini öğrendik. Kendimizi geliştirmek için ne gibi projeler yapmalıyız?

Java geliştiricisi olmak istiyorum. Belki fazla çalışırsam Java geliştiricisinden sonra web geliştiricisi de olabilirim. Şimdilik Java geliştiricisi için bilgi almak istiyorum.
Uzun bir konu ama özet geçmek gerekirse, birçok dilde öğrenilmesi gereken ana temelleri öğrendikten sonra devamı çok basit olacaktır. Öncelikli olarak üzücü ama bir gerçek, İngilizcenizin olması önemli. Daha sonrasında Java'da ana temelleri öğrenin, Java'da çok ilerlemenize gerek kalmayacaktır. Java ile ilgili öğrenecekleriniz "conditional, perhaps, variables" gibi basit şeyler işinize hallice yetecektir. Daha sonrasinde Spigot'un zaten büyük bir wiki sayfası var, 3-4 yabancı kaynaklı videoya javadaki birçok şeyi öğrenmiş olursunuz.

Diyelim herhangi bir yazılım dilini öğrendik. Kendimizi geliştirmek için ne gibi projeler yapmalıyız?
Ben gmod uzerinden hazirladigim 3D modellerin kodlarini yazip kendimi gelistirmeye calisiyordum, bu sekilde yaparak lua yazilim diline iyi bir bicimde hakim oldum. Sen de ogrendigin dile ve alana gore yol izlersen daha hizli gelisirsin.

Web geliştiricisi olmak isteyen birinin nereden başlaması gerekir?
Web geliştiricisi olma noktasında hedefinizi seçmeniz gerekmektedir, ama hepsinde de çok basit bir düzeyde HTML bilginizin kesinlikle olması gerekiyor. Günümüzde HTML noktasında w3schools.com zaten size kullanabileceğiniz ve yapabileceğiniz tüm şeyleri gösteren büyük bir wiki havuzu oluşturuyor, bu sayfada gösterilen örnekler ile de ileriye dönük bilgi edinebilirsiniz. Sonrasında sitenin tasarım dediğimiz kısmı geliyor ki bu aslında en marifetli kısmıdır. Bu konuda şu anda Dünya genelinde hazır tasarım taslağı sunan getbootstrap.com var. Kendisi birçok internet sitesinde (twitter, facebook, instagram vb.) aktif şekilde kullanılıyor. Bu tasarımları ve CSS dosyalarını kullanarak ufak bir internet sitesi çok rahat oluşturabilirsiniz.

Peki KonyaCraft gibi bir internet sitesi nasıl oluştururum? (sıfırdan)
Eh, bunun için öğrenmeniz gereken diller; HTML, CSS, JAVASCRIPT, AJAX, JQUERY PHP, QUERY olacaktır.

Merhabalar, ilk öncelikle kendimi tanıtayım. Ben Oğuz Survival/PvP Oyuncusuyum. Sorum şu; Survival'de jetpack ile fazla uçunca Flying not enabled server diye bir hata ile karşılaşıyoruz. Düzeltme şansı var mı?
Belli bir noktadan sonra hile koruması, hız sınırını aştığınızı düşünebilir. Bunla ilgili ufak bir güncelleme getirebiliriz ama kaldırılması mümkün değil.

Uzun süredir yazılıma karşı ilgim vardı ve artık başlamam gerektiğini düşünüyordum.Dilleri biraz araştırdıktan sonra Java dilini öğrenmeye karar verdim(genel olarak başlangıç için zor bir dil olduğu söyleniyor ama sizinde fikirlerinizi duymak isterim).Fakat sadece YouTube veya çeşitli platformlardan izleyebileceğim videolarla tamamen olmayacağını,en azından bir yazılı kaynağımın olması gerektiğine dair bir çok yorum okuduktan ve tavsiye dinledikten sonra bu kitabı aldım.50-60Tl gibi bir fiyata internette rahatlıkla bulunabiliyor.
Java kesinlikle bir zor, ayrıca eski ve kullanışsız. Neredeyse çoğu platformda kullanılmıyor bile. Ama yine de, Java'yı öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenme noktasında çok sıkıntı çekmezsiniz, hatta kolaylaşır. Java'yı tavsiye ediyor muyum? Hayır, etmiyorum. Ama pandemi döneminde boş vaktimi değerlendirmek ve kendime bir şeyler katmak istiyorum derseniz kesinlikle öğrenin bu dili. Size diğer dilleri öğrenme noktasında çok büyük bir artısı olacaktır. Java, C#, C++ gibi diller birbirine çok benzeyen yapılara sahiptir. Daha sonrasında bu diller arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yanlış hatırlamıyorsam yazılım tamamen öğrenmek için eğitim alman gerekli youtube de veya kitaplarla fazla bişi öğrenemezsin diye düşünüyorum benim fikrim bu
Eğitim alma noktası çok mantıklı bir tercih değildir, yazılım eğitimden çok deneme/yanılma yöntemiyle devam öğrenilir. Belli algoritmaları, içerikleri, ifadeleri ve kullanım şekillerini o sıradaki ihtiyaca göre yaratırsın veya kullanırsınız. Bu yüzden belli bir kalıp içerisinde "kitap, video, eğitim" ile izlenecek bir şey değil. Elbette bunların size ana temelini oluşturma noktasında yardımı dokunacaktır, ama daha sonrasında uygulamaya geçtiğiniz vakit o sırada ihtiyaç duyduğunuz şeyi "nasıl bunu yapabilirim, nasıl bunu kodlayabilirim" şeklinde yakalayacaksınız. Hatta yazılımda en önemli şey yapmak istediğiniz şeyi "nasıl arayacağınız" olmalıdır. Nasıl arayacağınızı bilirseniz nasıl yapacağınızı da çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Google bir nimet, içinde milyonlarca örnek ve taslak var. Hiçbir şeyi sıfırdan yaratmanıza gerek yok, zaten emin olun birileri sizden önce onları yaratmış.

Uzun bir konu ama özet geçmek gerekirse, birçok dilde öğrenilmesi gereken ana temelleri öğrendikten sonra devamı çok basit olacaktır. Öncelikli olarak üzücü ama bir gerçek, İngilizcenizin olması önemli. Daha sonrasında Java'da ana temelleri öğrenin, Java'da çok ilerlemenize gerek kalmayacaktır. Java ile ilgili öğrenecekleriniz "conditional, perhaps, variables" gibi basit şeyler işinize hallice yetecektir. Daha sonrasinde Spigot'un zaten büyük bir wiki sayfası var, 3-4 yabancı kaynaklı videoya javadaki birçok şeyi öğrenmiş olursunuz.
Yazılımın temeli bana göre İngilizcedir. Zaten İngilizce kolay bir dil ve bana göre ezberleme kabileyetim iyi olduğu için İngilizce öğrenmekte sorun yaşamayacağımı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Forumda tartışma istemiyoruz, Saygı!
Sevgili üyemiz, İkonia Network büyük bir aileden oluşan saygın topluluktur. Bu toplulukta herkes birbirine saygılı olmalıdır. Forum tartışma ve fikir aktarımı üzerine kurulmuş olsada üzülerek kırıcı, rencide edici boyutta tartışmalar yaşandığına şahit oluyoruz. Lütfen mesaj yazarken kırıcı, rencide edici söylemlerden kaçınıp barışçıl olunuz. Kırıcı ve rencide edici boyuta ulaşan mesajlar için "Uyarılar ve Uyarı Puanları" kapsamında geçerli olmak üzere uyarı puanı ile cezalandırma uygulayacağız.