• Duyuru ve bilgilendirmeleri Discord sunucumuz konyacraft.com/discord konyacraft.com/discord adresinden takip edebilirsiniz.
  • Forumda tartışma yaratmak, hakaretlerde bulunmak kesinlikle yasaktır!

Daha Eşit Bir Sunucu İçin Ufak Bir Adım

KimkiO

Süper Üye
Merhaba değerli IKonia Network üye ve yöneticileri.
Bugün sizlere Türkiye'deki temel sunucu prensiplerinden biraz uzaklaşıp farklı çözümler geliştirerek sunucuda herkesin biraz daha eşit bir şekilde oynamasını sağlayabilecek tarzda oyun oynamasını sağlayabilecek önerimden bahsedeceğim.
(Bu söylediklerim skyblock odaklı olup diğer sunuculara uyarlanabilir.)

Siz de dikkat etmişsinizdir ki sunucularda kimin maddi durumu yerindeyse o diğer üyeleri ezici bir farkla geçip sunucunun ilk sıralarında yerini kapıyor. Sunucuda günlerini, aylarını geçirenler bile bu tür üyelerin 1 haftada adalarını geliştirdikleri kadar adalarını geliştiremiyorlar. Bazı insanlar bu oyuna zevk almak amaçlı bakıp, emekleriyle bir yerlere gelmek istiyor fakat bu sistem bunun önüne geçiyor. Şimdi "Adamlar hiç bir şey satmasın mı ?" diyeceksiniz ki buna da bir cevabım var. Sunucuda üyelerin bir anda gelişemeyecekleri türden şeyler satılabilir. Size bunlara örnek olarak birkaç şey yazayım.

Bunlardan özel üyelik harici şeyler oyunda belki büyük çabalar sonucunda ama kazanılabilir şeyler olursa üyelerin hem oyun süresi üzerinde bir artış yaşanacak hem de oyun içinde insanların farklı hedefleri olabilecek, "Ben 1. oldum bitti" değil de "Daha benim kasabileceğim yığınla yetenek, eşya varken burada durmamalıyım" diye düşünmelerini sağlayacaktır.

Çoğu zaten sunucularda genel olarak bulunan şeyler örnek olması amaçlı yazdım.
Yani sunucuda spawner türevi şeyler satılmasa bile sunucu giderinden fazlasını çıkarabilecek kapasiteye sahip zaten.

- Özel üyelikler (İçerisinde abartı eşya vermeyecek şekilde kitler, setler, özel yetenekler.)
- Özel yetenekler (Uçma, spawner kırma, anında ışınlanma, markete gitmeden satış yapabilme, kafaya bir şey takabilme, envanter silme, sanal çalışma masası, açlık doldurma, kendi zamanını değiştirebilme,isim rengi değiştirebilme diye onlarca üretilebilecek yetenek mevcut.)
- Özel eşyalar (Setler, kılıçlar, yüksekten atlayınca canının gitmeyeceği tarz ayakkabılar, kanat gibi yine biraz düşünme gücüyle ortaya güzel şeyler çıkabilecek türden şeyler.)
- Özel kasa anahtarları (İçerisinde ki bütün spawnerlerin yüzdelerinin eşit olduğu rastgele spawner veren bir sistem.)
- Sadece görünüm üzerinde etkisi olan şeyler (Petler, belki diğer üyelerden bir ton farklı yazı rengi, efektler)

- Belki sunucuya kayıt olurken cüzi bir miktar kayıt parası alınabilir. (Bunun bir miktar işe yarayabileceğini düşünüyorum, daha eşit bir sunucu için ve yetkililerin bu sunucudan da kar etmesi için uygulanabilir bir şey. Tabi bu sadece bir fikir.)
- Ada genişletme (Üyenin adasının diğer üyelerden daha geniş olmasını sağlayabilecek türden bir satış sistemi yapılabilir.)

Yani buradaki amaç oyun içinde ada gelişimini aşırı etkileyecek türden golem spawneri satıp bazı oyuncuların lider konumuna yükselmesine izin vermek yerine herkese eşit bir şekilde sadece bazı oyuncuların bir kısım ücret ödeyerek ada gelişimine kısıtlı bir şekilde katkı sağlamasını sağlamak.
Mesela spawner illa satılacaksa istenen bir spawnerin direk alınmasını engelleyip içerisine bir miktar şans faktörünü ekleyip daha fazla diğer oyuncuların gelişimine şans tanımak daha güzel olacaktır. Belki yönetici olarak bu sunucudan diğerlerine oranla daha az kâr edeceksiniz ama biraz fedakarlıkla güzel bir sunucu ortaya çıkabilir ve "Pay To Win" kavramını bir kısım ortadan kaldırmaya yönelik adım atabilirsiniz.
Parayı veren kişi yine bir kısım önde olsun fakat diğer oyuncuların erişemeyecekleri kadar ileride olmasının önüne geçmelisiniz. Bu şekilde hem sunucu daha uzun soluklu olacak ve yeni oyuncular için de oynanabilecek bir sunucu haline bürünecek hem de oyunda aylarını harcayan üyeler emeklerinin boşa gitmediğini fark ettikten sonra sunucuya daha çok bağlanacaktır.

Okumaya Üşenenlere İçerik Hk.

Yeni açılacak sunucuda parayı verenin lider konumuna yükselmesinin
bir nebze önüne geçebilmek amaçlı oyunda hızlı bir şekilde fark atmayı sağlayabilen golem spawneri gibi şeylerin kaldırılması/alımına şans faktörü ekleyip diğer spawnerlerle beraber satışa sunulması. Emek veren oyuncuların da sunucuda lider sıralamasında kendilerine yer bulabilmeleri konulu çalışma.

En azından ben bu şekilde düşünüyorum, böyle bir sunucu IKonia Network içerisinde bile özel bir sunucu olacaktır. Belki yönetici olarak fikrime iyi bakmayacaksınız ama biraz empati kurarak hak vereceğinizi düşünüyorum. Siz üzerinde daha fazla düşünerek benzer fikirler üretebilir ve uygulayabilirsiniz.
@Eren || TheRazorGod @Ahmet Gelir || agelir3

Konuyu okuduğunuz için teşekkürlerimi iletiyor ve desteklerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:

KimkiO

Süper Üye
Söylediklerine tamamen katılıyorum fakat bunları yapmak sunucuyu tamamen değiştirecektir.

Şimdiki sistemi yıkıp bu sistemi getirmeleri gerekir ve SkyBlock için konuşursak ilerlemeleri sıfırlamalılar.Şimdi Vip türlerini değiştirip , spawnerler ve diğer eşyalar için kasa getirseler , bundan daha önce gelişmiş kişiler ile bundan sonra gelişecek kişiler arasında kapatılamayacak bir fark olur.

SkyBlock için SkyBlock-2 çıkarsalar oyuncu sayısı yarıya indiğinden oyuncular arası etkileşim azalır. Birçok kişi geliştikleri için eski SkyBlock sunucusunda kalır diğerleri yeni sunucuya geçer.Oyuncu marketleri , gruplar , oyuncuların birbirlerine yardım etmeleri gibi oyunun çoğunluğunu oluşturan faktörler çok aza inecektir.
Yani bu güncelleme için SkyBlock sunucusuna reset çekilmesi lazım olur.Bundan da oyuncuların pek mutlu olacağını sanmam.
(Tabii ki başka sonuçlar da doğabilir.Yukarıda yazılanlar benim ön görüşlerim.)
Ben burada eski sunucuların değiştirilmesini değil yeni açılacak sunucuda benzer
bir sistem uygulayarak hem daha eşit hem de daha zor bir sunucu oluşturulmasını öneriyorum.

Sizin gelişmekten kastınız oyunda belki yüz spawneri olan kişinin
yanında birkaç spawner alıp oynamaksa ben şahsen onu gelişmek saymıyorum.
Gelişen bana kalırsa 10 ada vardır ki zaten bunun listesine /is top yazarak bakabilirsiniz. Gerisi sadece kendini oyalamakla meşguldür.

Ayrıca oyuncular arası ilişkiyi sağlayan faktör spawner tarzı şeyler ise bırakın iletişim olmasın o iletişim ortak çıkarlar sonucu meydana gelmiştir zaten.

Yeni gelecek sunucuda hileler diğerlerine oranla azaltılacak ve üzerine yenilikler gelerek kendini geliştirecekse belki tahmin ettiğinizden daha fazla oyuncu tarafından oynanacaktır.

Son düzenleme:
Bu dediğini ne kadar haklı bulsamda.
Bu benim için kötü olacak bir özellik olur herkes biliyoru benim istediğim yerde sınırsız vip aldığımı ve skywarsda'da 1. liği kaptım ama bu sunucuyu şöyle bir yola sürükler hani vipler olmasında herkes daha eşit olsun şeklinde zaten vip kitleri çok pahalı ben kedi açımdan söylüyorum skywars oyuncuları bilir kitler normal oyuncu: 6K-10K değişmek üzere Vipler- 10K-20K değişmek üzere EfsaneVİP- 50K 3300K Değişmek üzere birde kafes,efekt olmak üzerede 3'e ayrılıyor bu hani gelişmeleri olarak yapılan sunucularda vip ve oyunculara eşitlik getirilmesi daha uygun olu faction,skyblock,survival bunlara getirilmesi daha mantıklı bir çözüm olur sonuçta minigames olan bir sunucuya vip ve normal oyuncu eşitliği olsa çoğunluk afedersiniz ama ''enayi'' yerine koyulmuş gibi olacaktır.

KimkiO

Süper Üye
Bu dediğini ne kadar haklı bulsamda.
Bu benim için kötü olacak bir özellik olur herkes biliyoru benim istediğim yerde sınırsız vip aldığımı ve skywarsda'da 1. liği kaptım ama bu sunucuyu şöyle bir yola sürükler hani vipler olmasında herkes daha eşit olsun şeklinde zaten vip kitleri çok pahalı ben kedi açımdan söylüyorum skywars oyuncuları bilir kitler normal oyuncu: 6K-10K değişmek üzere Vipler- 10K-20K değişmek üzere EfsaneVİP- 50K 3300K Değişmek üzere birde kafes,efekt olmak üzerede 3'e ayrılıyor bu hani gelişmeleri olarak yapılan sunucularda vip ve oyunculara eşitlik getirilmesi daha uygun olu faction,skyblock,survival bunlara getirilmesi daha mantıklı bir çözüm olur sonuçta minigames olan bir sunucuya vip ve normal oyuncu eşitliği olsa çoğunluk afedersiniz ama ''enayi'' yerine koyulmuş gibi olacaktır.
Zaten benim bahsettiğim minigames dışındaki sunucu türlerini ilgilendirmekte. Minigameslerde özel üyelik almış olsanız bile size bir miktar katkı sağlayacaktır. Para harcayabileceğiniz sınırlı bir bölüm var fazlasını harcasanız da sizin gelişiminizi etkilemeyecektir.

Örneğin skyblockta bu şekilde değil. Ben 100-200 tane spawner bile alabilirim ki
oyuna para harcamadan oynayan bir kişinin yanımda hiç bir şansı kalmaz.
Siz böyle bir oyuncu olsanız o sunucuda oynamak ister miydiniz ?

Mcanik

Süper Üye
Ben burada eski sunucuların değiştirilmesini değil yeni açılacak sunucuda benzer
bir sistem uygulayarak hem daha eşit hem de daha zor bir sunucu oluşturulmasını öneriyorum.

Sizin gelişmekten kastınız oyunda belki yüz spawneri olan kişinin
yanında birkaç spawner alıp oynamaksa ben şahsen onu gelişmek saymıyorum.
Gelişen bana kalırsa 10 ada vardır ki zaten bunun listesine /is top yazarak bakabilirsiniz. Gerisi sadece kendini oyalamakla meşguldür.

Ayrıca oyuncular arası ilişkiyi sağlayan faktör spawner tarzı şeyler ise bırakın iletişim olmasın o iletişim ortak çıkarlar sonucu meydana gelmiştir zaten.

Yeni gelecek sunucuda hileler diğerlerine oranla azaltılacak ve üzerine yenilikler gelerek kendini geliştirecekse belki tahmin ettiğinizden daha fazla oyuncu tarafından oynanacaktır.
Yanlış anladın.Oyunda rehber olmadığı için anlaşılmayan eşyalar veya kişinin bilmediği durumlar diğer kişilere soruluyor.Şuan oyuncu sayısına rağmen konuşma kısmında sorduğum sorulara net bir cevap alamıyorum.
Adaların sıfırlanmasına , spawner kasalarına (bir adanın maksimum spawner sayısı 4-5 olsa daha iyi olur.) bende katılıyorum.Ama oyuna baya emek harcayanlar ve hatta kayda değer para yatıran kişiler mevcut.Bu kişilerin yeni açılan sunucuya geçip de eski sunucudaki özel üyeliklerini veya adalarını bırakacaklarını sanmıyorum.
İlk başta büyük bir rağbet görür sonra is toptaki oyuncular kesinleşince bırakılıp tekrar 1.sunucuya geçer insanlar. Yeni gelen birkaç kişi kullanır bu sunucuyu.
(Fikrim yanlışta olabilir ama ben yeni açılan sunucuya çok kişinin girmeyeceğini düşünüyorum.Okuduğun için teşekkür ederim.Tabii ki farklı fikirlere açığım)

KimkiO

Süper Üye
Yanlış anladın.Oyunda rehber olmadığı için anlaşılmayan eşyalar veya kişinin bilmediği durumlar diğer kişilere soruluyor.Şuan oyuncu sayısına rağmen konuşma kısmında sorduğum sorulara net bir cevap alamıyorum.
Adaların sıfırlanmasına , spawner kasalarına (bir adanın maksimum spawner sayısı 4-5 olsa daha iyi olur.) bende katılıyorum.Ama oyuna baya emek harcayanlar ve hatta kayda değer para yatıran kişiler mevcut.Bu kişilerin yeni açılan sunucuya geçip de eski sunucudaki özel üyeliklerini veya adalarını bırakacaklarını sanmıyorum.
İlk başta büyük bir rağbet görür sonra is toptaki oyuncular kesinleşince bırakılıp tekrar 1.sunucuya geçer insanlar. Yeni gelen birkaç kişi kullanır bu sunucuyu.
(Fikrim yanlışta olabilir ama ben yeni açılan sunucuya çok kişinin girmeyeceğini düşünüyorum.Okuduğun için teşekkür ederim.Tabii ki farklı fikirlere açığım)
Zaten yeni sunucu kurulmasının amacı oyuncuları o sunucuya aktarmak değil o sunucuya yeni üyeler bulmak. Yeni başlayan bir oyuncu düşünün 2 yıldır insanların geliştiği sunucuda oynamak ister mi sizce ?

Oyunda baya emek harcayan oyuncular var bunun farkındayım fakat oyuna para yatıran kişilere bakarsanız o kişileri de ezip emekleriyle bir yerlere çıkmalarına bir engel oluşturmakta. Gidip parayı verenin ilk sıralarda bulunduğu sunucuda 7.-8. olacağıma gider diğerinde emeğimle 1. olmaya çabalarım daha iyi.

Yani bana mantıklı gelen bu diğer üyeler ne düşünür bilmiyorum. Farklı bir skyblock oluşturulması zaten uzun zamandır düşünülen bir şeydi. Ben sadece bu sunucunun diğerlerinden farklı olup "Pay To Win!" şeklinde olmaması için çabalıyorum. Eğer diğerinden bu yönde bir farkı olmayacaksa ne ben oynarım ne de benim gibi oyuna yüklü miktarda para yatırmayı mantıklı bulmayan insanlar oynar.

Forumda tartışma istemiyoruz, Saygı!
Sevgili üyemiz, İkonia Network büyük bir aileden oluşan saygın topluluktur. Bu toplulukta herkes birbirine saygılı olmalıdır. Forum tartışma ve fikir aktarımı üzerine kurulmuş olsada üzülerek kırıcı, rencide edici boyutta tartışmalar yaşandığına şahit oluyoruz. Lütfen mesaj yazarken kırıcı, rencide edici söylemlerden kaçınıp barışçıl olunuz. Kırıcı ve rencide edici boyuta ulaşan mesajlar için "Uyarılar ve Uyarı Puanları" kapsamında geçerli olmak üzere uyarı puanı ile cezalandırma uygulayacağız.