• Duyuru ve bilgilendirmeleri Discord sunucumuz konyacraft.com/discord konyacraft.com/discord adresinden takip edebilirsiniz.
  • Forumda tartışma yaratmak, hakaretlerde bulunmak kesinlikle yasaktır!

Rehber Eleştiri Nedir, Nasıl Yapılır?

Mesaj #1 bu konudaki en iyi mesaj olarak seçildi.

Eleştiri Nedir, Nasıl Yapılır?

Eleştiri Nedir?

Selam KonyaCraft ailesi!
Bu gün forumumuzdaki çoğu insanın muzdarip olduğu bir konuyu gündeme getireceğiz.
Öncelikle bilmeyen arkadaşlar için kelime anlamını inceleyelim.

Eleştiri(TDK): Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi.

Açıklamada da gördüğünüz üzere eleştirinin aslında nasıl yapılması gerektiği aşikar bir şekilde yazıyor. Yine de biz en ince ayrıntısına kadar bahsedeceğiz.

Nasıl Yapılır?

ADIM 1 | KONUYU TESPİT ET VE OKU

↪ Bu olguyu sağlamak seni yorum yapmak istediğin konu hakkında daha da bilinçlendirecektir. Neticesinde daha iyi yorum yapabileceksin.

ADIM 2 | KONUYU DEĞERLENDİR

↪ Bu sayede yorum yapmaya hazırlandığın konunun eksi ve artı yönlerini görme olasılığın artacak.

ADIM 3 | KONUNUN EKSİ VE ARTI YÖNLERİNİ BELİRLE

↪ Böylelikle konusuna yorum yapacağınız kişi hakkında elinizde hatırı sayılır bir içerik olacak.

ADIM 4 | ELDE ETTİĞİNİZ İÇERİKTEKİ OLUMLU OLUMSUZ YÖNLERİ MÜNASİP BİR DİL İLE BELİRT

↪ Unutma dil yarası ağırdır. İncitmeden saygı göstererek kendini ifade et.

ADIM 5 | KONUYA DİĞER YORUM YAPAN İNSANLAR İLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAP

↪ Böylelikle forumdaki diğer insanlar ile aranızda samimiyet kurulacak insanlar tarafından onay görülür hale geleceksiniz.

ADIM 6 | UNUTMA! HER KONUYA YORUM YAPMAK ZORUNDA DEĞİLSİN

↪ Eğer bir fikrin yok ise o konu hakkında araştırma yap. Bu hem seni geliştirecektir, hemde insanları zan altında bırakmazsın.

Velhasıl

Dilimiz döndüğünce sizlere eleştirinin ne olduğunu izah etmek istedik. Yanlış anlamayın amacımız insanları küçük düşürmek değildir.
Aksine onların yanlış yaptığı ve bu denli kıymetli olgunun değerini bilmek amacıyla böyle bir yazı yazmak istedik. Okuduğunuz için teşekkürler!​

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konu editör ekibi tarafından incelenip onaylanmıştır.

Forumda tartışma istemiyoruz, Saygı!
Sevgili üyemiz, İkonia Network büyük bir aileden oluşan saygın topluluktur. Bu toplulukta herkes birbirine saygılı olmalıdır. Forum tartışma ve fikir aktarımı üzerine kurulmuş olsada üzülerek kırıcı, rencide edici boyutta tartışmalar yaşandığına şahit oluyoruz. Lütfen mesaj yazarken kırıcı, rencide edici söylemlerden kaçınıp barışçıl olunuz. Kırıcı ve rencide edici boyuta ulaşan mesajlar için "Uyarılar ve Uyarı Puanları" kapsamında geçerli olmak üzere uyarı puanı ile cezalandırma uygulayacağız.